Co to jest weganizm i na czym polega?

Zgodnie z potocznym rozumieniem, weganizm to dieta i styl życia wykluczający wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, jaja, nabiał, miód). Jest to jednak coś znacznie więcej. Weganizm odrzuca utowarowienie zwierząt jako własności lub zasobów i promuje etykę współczucia wobec zwierząt. Ma na celu podważenie przekonania, że ich interesy są nieistotne, ponieważ nie są one zdolne do postrzegania i myślenia jak ludzie. Weganie podważają ten pogląd, pokazując, jak wyjątkowe i inteligentne są zwierzęta. Pokazują również, jak te stworzenia mają swoje własne prawa i nie należą do naszych domów, ubrań czy talerzy. Czytaj dalej, aby dogłębnie poznać weganizm!

Czym jest weganizm?

Weganizm to sposób życia, który stara się wykluczyć, na tyle, na ile jest to możliwe i wykonalne, wszelkie formy wykorzystywania zwierząt do produkcji żywności, ubrań lub jakichkolwiek innych celów. Ponadto popiera on szacunek dla zwierząt w ogóle i uznanie, że zwierzęta nie są naszymi niewolnikami. Weganizm jest filozofią moralną, która próbuje zmniejszyć cierpienie zwierząt poprzez zmianę ludzkiego zachowania, a nie poprzez wpływ na to, jak ludzie traktują zwierzęta. Dieta wegańska jest tylko jednym z aspektów filozofii wegańskiej.

Z czego składa się dieta wegańska?

Dieta wegańska składa się głównie z całych pokarmów, takich jak owoce, warzywa, ziarna, fasola, orzechy i nasiona. Weganie jedzą również pokarmy zrobione z tych składników, takie jak chleb, makaron i wypieki. Jedzą również żywność wyprodukowaną z syntetycznych składników, jak niektóre witaminy, suplementy i inne rzeczy, które ludzie przyjmują każdego dnia. Wielu wegan spożywa również soję i inne rośliny strączkowe, które nie są korzeniami ani bulwami, jak ziemniaki czy rzepa. Weganie mogą używać tych pokarmów roślinnych jako substytutów mięsa i nabiału, podczas gdy starają się ograniczyć lub wyeliminować używanie produktów zwierzęcych.

Co jedzą weganie?

Weganie nie spożywają żadnych produktów zwierzęcych ani produktów ubocznych, w tym mięsa i ryb, jaj, miodu i produktów mlecznych, takich jak mleko, masło i ser. Unikają również noszenia produktów zwierzęcych, takich jak wełna i skóra. Weganie nie używają produktów, które były testowane na zwierzętach, takich jak kosmetyki i leki. Nie chodzą do ogrodów zoologicznych, akwariów i innych miejsc, gdzie zwierzęta są trzymane i pokazywane dla ludzkiej rozrywki. Posiłki wegańskie mogą być przygotowywane z pełnych ziaren, roślin strączkowych i warzyw. Wegańskie dania mogą być również wykonane z żywności, takiej jak tofu, która jest wykonana z soi. Weganie używają pokarmów takich jak orzechy i nasiona, wraz z olejami roślinnymi, aby przygotować swoje posiłki.

Czy weganizm jest zdrowy?

Diety wegańskie są nie tylko etyczne, ale i zdrowe. Diety wegańskie mogą być bardzo zdrowe, a osoby stosujące dietę wegańską mogą być zdrowe, jeśli ich dieta jest dobrze zaplanowana i monitorowana. Weganie mogą zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe, jeśli zwrócą szczególną uwagę na swoją dietę. Niektóre diety wegańskie są zdrowsze niż inne. Ważne jest, aby jeść różnorodne pokarmy, aby spełnić swoje potrzeby żywieniowe.

Diety wegańskie mogą zaspokajać poziom zalecanego spożycia (RDA) dla białka, wapnia, żelaza, cynku i witamin z grupy B, jednocześnie zapewniając niższy poziom witamin A i B12, kwasów tłuszczowych omega-3, magnezu i witaminy D. 

Jaki jest wpływ weganizmu na środowisko?

Hodowla zwierząt na żywność bardzo obciąża cenne zasoby naturalne, w tym wodę, ziemię i energię. Produkuje również ogromne ilości szkodliwych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Zmniejszenie ilości mięsa w diecie może również pomóc w zmniejszeniu rachunków za leczenie. Krowy używane do produkcji mleka wytwarzają ogromne ilości gazów cieplarnianych. Ponadto odpady z krów mlecznych zanieczyszczają nasze zasoby wodne. Hodowla bydła odpowiada za prawie 9 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. To więcej niż to, co jest produkowane przez cały transport w Stanach Zjednoczonych. Ponad 60 milionów psów i kotów jest zabijanych każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Większość z nich jest zabijana w schroniskach dla zwierząt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować