Jak powinna wyglądać dieta wegetariańska?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie diety wegetariańskiej, która opiera się na wykluczeniu mięsa i ryb z codziennej rutyny żywieniowej. Jeśli jesteś zainteresowany tym stylem odżywiania, warto poznać zasady, kluczowe składniki oraz korzyści płynące z diety wegetariańskiej.

Czym jest dieta wegetariańska?

Na pewno słyszałaś o diecie wegetariańskiej, ale nie do końca wiesz, na czym ona polega, tak? Dieta wegetariańska to nic innego jak żywienie się wyłącznie produktami roślinnymi – warzywami, owocami, ziarnami, orzechami, nasionami itd. Zero mięsa, ryb czy owoców morza. W ten sposób odżywiają się wegetarianie.

Większość osób mylnie sądzi, że wegetarianie nie jadają nic innego. Nic bardziej mylnego! Miłośnicy roślinnego jedzenia mają do wyboru potrawy z pełnego spektrum pyszności: pieczone i gotowane warzywa, sałatki, tosty z chleba pełnoziarnistego, kanapki z fasolką, kaszę gryczaną czy jęczmienną, przepyszne ciasta owocowe i sałatki owocowe. Lubią też jeść potrawy z nasion: słonecznika, dyni czy chia. Oprócz tego wegetarianie często jedzą produkty mleczne i jaja, więc mają dostęp do jogurtów naturalnych, twarogów, serków, śmietany i oczywiście jajek na śniadanie.

Definicja i zasady diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska polega na spożywaniu głównie pokarmów roślinnych, wykluczając mięso, ryby i produkty pochodzenia zwierzęcego. Chociaż istnieją różne warianty wegetarianizmu, ideą przewodnią jest to, że produkty roślinne, takie jak warzywa, owoce, zboża, nasiona i rośliny strączkowe zawierają wszystkie niezbędne makro– i mikroskładniki odżywcze, dostarczając wystarczającą ilość energii, białka, tłuszczy, witamin i składników mineralnych.

Laktoowowegetarianie spożywają dodatkowo produkty mleczne, takie jak mleko, sery czy jogurty. Owowegetarianie jedzą również jaja. Weganie natomiast całkowicie eliminują z diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Korzyści płynące z diety wegetariańskiej

Przejście na dietę wegetariańską wiąże się z licznymi korzyściami.

  • Korzyści zdrowotne – dieta bogata w warzywa, owoce i produkty roślinne pełne błonnika łagodzi objawy chorób cywilizacyjnych: obniża ciśnienie krwi, zapobiega otyłości, cukrzycy typu 2 i chorobom układu krążenia. Dostarcza dużo witamin i składników mineralnych.
  • Korzyści środowiskowe – produkcja mięsa wiąże się z ogromnym zużyciem zasobów i wytwarzaniem emisji. Dieta wegetariańska ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
  • Korzyści etyczne – nieuzasadnione cierpienie zwierząt hodowlanych. Dieta roślinna pomija tę kwestię.
  • Wyższa świadomość żywieniowa – koncentrując się na wartości odżywczej produktów roślinnych, rozwija się świadomość zdrowego odżywiania i umiejętności gotowania.
  • Oszczędności finansowe – dieta wegetariańska jest zazwyczaj tańsza od diety mięsnej.

Kluczowe składniki diety wegetariańskiej

Kluczowe jest, by zaplanować dietę wegetariańską w sposób, który zapewnia odpowiednią ilość białka, żelaza, witaminy B12 i innych składników odżywczych.

  • Białko roślinne – rośliny strączkowe, takie jak fasola, cieciorka czy groch, są doskonałym źródłem białka roślinnego. Zaleca się spożywanie 2–3 porcji roślin strączkowych dziennie. Białko znajdziesz także w zbożach, orzechach i nasionach.
  • Żelazo – zapewnia go przede wszystkim: czerwona fasola, cukiniowe, soczewica, migdały, orzechy włoskie i pestki słonecznika. Żelazo lepiej wchłania się, jeśli na posiłku jest źródło witaminy C.
  • Witamina B12 – występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie i weganie powinni suplementować witaminę B12, aby uniknąć jej niedoboru.
  • Omega–3 – zalecane jest spożywanie olejów roślinnych bogatych w kwasy omega–3, takich jak olej lniany, konopny, makowy czy chia.
  • Wapń – dużo wapnia znajduje się w warzywach liściastych, produktach sojowych i orzechach.
  • Cynk – dostępny w owocach roślin strączkowych, orzechach włoskich i pestkach dyni.

Zasady planowania i zrównoważenia diety wegetariańskiej

Żeby cieszyć się pełnią smaków przy gotowaniu wegańskich dań, trzeba uwzględnić kilka prostych zasad. Zdrowa dieta bez mięsa to przede wszystkim różnorodność i zbilansowane proporcje.

Urozmaicenie to podstawa!

Zamiast monotematycznych dań z kaszy lub makaronu, postaw na pełną paletę warzyw, roślin strączkowych, orzechów czy zbóż. Na talerzu miło będzie mieć miskę z pieczonymi bakłażanami bądź buraczkami, łososiem z ciecierzycy albo fasolkę po bretońsku.Takie połączenia zapewnią organizmowi pełną gamę witamin i składników odżywczych.

Zbilansowane porcje i suplementy

Nie zapominajmy, by produkty roślinne jeść w proporcjach zapewniających organizmowi wszystko, co potrzebne: białko (pełnoziarniste zboża, orzechy, rośliny strączkowe), węglowodany (makarony, ziemniaki, ryż) oraz tłuszcze (oleje, orzechy, nasiona). W razie wątpliwości warto sięgnąć po suplementy białka roślinnego bądź witaminy B12, aby niczego nie zabrakło.

Przykładowy jadłospis i inspiracje

Przygotowanie zrównoważonej diety bez mięsa nie musi być trudne i może wprowadzić trochę zmian i odmiany do codziennego menu. Zaczynając przygodę z gotowaniem wegetariańskim, warto pomyśleć o własnym jadłospisie i pomysłach na posiłki.

Na startowe śniadanie polecam muffinki owsiane nadziewane jogurtem sojowym z bitą śmietaną sojową i owocami. Idealna energia na cały dzień! Na obiad mogą posłużyć pyszne sałatki.  Moją ulubioną jest sałatka grecka – ciecierzyca gotowana na parze, pomidorki koktajlowe, fetyna jogurtowa, rukola, oliwa z oliwek i  sok z cytryny. Smacznie i pełnowartościowo! Na kolację warto rozgrzać krem z pieczonej dyni z dodatkiem orzeszków piniowych. To prosty przepis, ale z pewnością podbije wasze serca!

Najważniejsze, aby nie bać się eksperymentować i dosypywać więcej warzyw, roślin strączkowych, orzechów czy pełnoziarnistych makaronów. Pamiętajcie, że zdrowe i zrównoważone gotowanie bez mięsa to przede wszystkim sporo odmiany i wartości odżywczych w diecie. Życzę wam smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować