Jakie są zalety diety wegetariańskiej i wegańskiej?

Dieta wegetariańska to taka, która zawiera pokarmy roślinne i nie zawiera mięsa zwierząt. Dieta wegańska idzie o krok dalej i również wyklucza produkty zwierzęce, takie jak jaja, miód i żelatyna. Oba te nawyki żywieniowe mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Żadne rozstrzygające dowody nie wykazały, że dieta wegetariańska lub wegańska pomaga żyć dłużej, lub chroni przed śmiercią z powodu jakiejkolwiek konkretnej choroby. Jednak badania sugerują, że takie diety mogą mieć kilka pozytywnych skutków dla Twojego zdrowia. Są one zwykle bogate w błonnik, witaminy i minerały, takie jak miedź, magnez i fitochemikalia (naturalne związki występujące w roślinach). Istnieje wiele korzyści z przyjęcia diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Poznaj je!

Czy warto przejść na wegetarianizm lub weganizm?

Istnieje wiele korzyści z przyjęcia diety wegetariańskiej lub wegańskiej, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i raka. Jednak w zdrowej diecie nie chodzi o to, czy jesteś wegetarianinem, czy nie, ale o dokonywanie zdrowych wyborów w całym zakresie. Ważne jest, abyś rozumiał, dlaczego wybierasz taką, a nie inną dietę i abyś miał wiedzę pozwalającą na dokonywanie zdrowych wyborów posiłków wegetariańskich i wegańskich. 

Jakie są zalety diety wegetariańskiej?

  • Może zmniejszyć ryzyko chorób serca ludzie, którzy stosują diety wegetariańskie lub wegańskie, mogą mieć niższy poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca w porównaniu z osobami, które stosują diety bogate w mięso.
  • Może zmniejszyć ryzyko cukrzycy niektóre badania wykazały, że wegetarianie mają niższy poziom cukru we krwi i mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 niż osoby jedzące mięso.
  • Może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi, endometrium, jelita grubego i prostaty.
  • Utrata wagi diety wegetariańskie mogą być pomocne w utracie wagi, ale rodzaj diety wegetariańskiej, którą spożywasz, zrobi różnicę. Weganie mają tendencję do bycia szczuplejszymi niż wegetarianie i wszystkożercy. Jeśli chodzi o przyrost masy ciała, rodzaj diety wegetariańskiej może mieć większe znaczenie niż fakt, że jesteś wegetarianinem.

Jakie są zalety diety wegańskiej?

  • Może zmniejszyć twoje ryzyko chorób serca ludzie, którzy stosują dietę wegańską, mogą mieć niższy poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca w porównaniu z ludźmi, którzy stosują diety bogate w mięso.
  • Może zmniejszyć twoje ryzyko cukrzycy – niektóre badania wykazały, że weganie mają niższy poziom cukru we krwi i niższe ryzyko cukrzycy typu 2 niż ludzie, którzy jedzą mięso.
  • Może zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów jedzenie dużej ilości warzyw i owoców może pomóc obniżyć ryzyko niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi, endometrium, jelita grubego i prostaty.
  • Utrata wagi – diety wegańskie mogą być pomocne w utracie wagi, ale rodzaj diety wegańskiej, którą spożywasz, zrobi różnicę. Weganie mają tendencję do bycia szczuplejszymi niż wegetarianie i wszystkożercy. Jeśli chodzi o przyrost wagi, rodzaj diety wegańskiej może mieć większe znaczenie niż fakt, że jesteś weganinem.

Czy weganizm i wegetarianizm powodują problemy zdrowotne?

Diety wegetariańskie i wegańskie są zdrowe, gdy są dobrze zbilansowane, ale wegetarianie i weganie mogą potrzebować szczególnej troski o zaspokojenie swoich potrzeb żywieniowych. Mogą potrzebować na przykład przyjmować suplementy witamin i minerałów. Weganie i wegetarianie mogą potrzebować zadbać o zaspokojenie swojego dziennego zapotrzebowania na białko. Jednak standardowa porada, aby spożywać 0,8 g białka na każdy kilogram masy ciała, jest nadal najlepszym sposobem na określenie ilości potrzebnego białka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować