Co to jest wegetarianizm i jakie są jego odmiany?

Wegetarianizm to praktyka powstrzymywania się od spożywania mięsa. Osoba, która stosuje dietę wegetariańską, może być określana jako wegetarianin. Zakres, w jakim ktoś praktykuje wegetarianizm, może się znacznie różnić. Niektórzy ludzie stosują dietę semiwegetariańską, ograniczając ilość spożywanego mięsa, podczas gdy inni są ścisłymi wegetarianami, którzy w ogóle rezygnują z jedzenia mięsa.

Czym jest wegetarianizm?

Dieta wegetariańska to rodzaj wzorca żywieniowego, który obejmuje inne produkty spożywcze, jako zamienniki mięsa. Głównie znaczną ilość pokarmów pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa i pełne ziarna. Wegetarianin może również spożywać jaja, produkty mleczne i miód. Dieta, która obejmuje ryby i owoce morza, jest czasami określana jako peskatarianizm.

Jakie są odmiany wegetarianizmu?

Wegetarianizm może być podzielony na kilka kategorii na podstawie stopnia spożycia pokarmów roślinnych: 

  • Ovo-Lacto wegetarianizm ten typ diety wegetariańskiej obejmuje jajka i produkty mleczne, a wyklucza mięso, ptactwo i ryby. 
  • Weganizm – ten typ diety wegetariańskiej wyklucza wszystkie produkty zwierzęce, w tym jajka i produkty mleczne. 
  • Lacto-Ovo wegetarianizm ten typ diety wegetariańskiej obejmuje jajka i produkty mleczne, a wyklucza mięso, ptactwo domowe i ryby. Fleksitarianizm – ten typ diety wegetariańskiej może obejmować sporadyczne spożywanie mięsa i ryb.

Co jedzą wegetarianie?

Jak w przypadku każdej diety, istnieją zdrowe i niezdrowe przykłady wegetariańskich wzorców żywieniowych. Ogólnie rzecz biorąc, wegetarianie spożywają więcej owoców i warzyw, pełnych ziaren, roślin strączkowych, soi i orzechów, a mniej mięsa i ryb, tłuszczów nasyconych i tłuszczów niż niewegetarianie. Wegetarianie mają również niższe wskaźniki zgonów z powodu chorób serca i mają zmniejszone ryzyko nadwagi lub otyłości.

Czego nie jedzą wegetarianie?

W zależności od rodzaju wegetarianizmu wegetarianin może unikać jedzenia mięsa, drobiu, ryb, jaj, produktów mlecznych i miodu. Wegetarianie, którzy unikają produktów zwierzęcych, mogą również unikać używania produktów, które są wykonane ze zwierząt, takich jak wosk pszczeli, niektóre witaminy i minerały, niektóre rodzaje odzieży i niektóre rodzaje wyrobów skórzanych.

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Równowaga pokarmów roślinnych i zwierzęcych jest najlepszym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania na składniki odżywcze. Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie zależy od rodzaju stosowanej diety wegetariańskiej i od tego, jak dobrze jest ona zbilansowana. Wegetarianie, którzy spożywają różnorodne pokarmy i dużo warzyw, owoców, pełnych ziaren, roślin strączkowych, orzechów i nasion oraz umiarkowane ilości nabiału i jaj, mają zdrowe wzorce żywieniowe. 

Wegetarianie, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności przy wyborze żywności, aby utrzymać zdrową dietę, często kończą z dietą, która jest niższa w błonnik, witaminy B-12 i D, wapń, żelazo i cynk, a wyższa w węglowodany, transfaty i kwasy tłuszczowe n-6. Kluczem do zdrowej diety wegetariańskiej jest spożywanie szerokiej gamy pokarmów roślinnych, w tym warzyw, owoców, pełnych ziaren, roślin strączkowych, orzechów i nasion oraz umiarkowanych ilości nabiału i jaj.

Czy wegetarianizm jest zdrowy dla dzieci?

Diety wegetariańskie mogą być zdrowe dla dzieci i młodzieży, pod warunkiem że są dobrze zbilansowane i mają odpowiednią ilość składników odżywczych. Wegetariańskie dzieci i młodzież powinny spożywać szeroką gamę pokarmów, w tym owoce, warzywa, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona oraz umiarkowane ilości produktów mlecznych i jaj. Wegetariańskie dzieci i młodzież powinny szczególnie uważać na spożycie wystarczającej ilości żelaza, cynku, witamin z grupy B, wapnia, witaminy D, a także pamiętać o spożyciu kalorii i tłuszczów. Jeśli dziecko wegetariańskie nie spożywa wystarczającej ilości kalorii, może być narażone na niedożywienie i problemy ze wzrostem.

Dlaczego ludzie przechodzą na wegetarianizm?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają dietę wegetariańską. Niektórzy wybierają dietę wegetariańską z powodów zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób serca, udaru i cukrzycy. Inni wybierają wegetarianizm, aby chronić środowisko lub zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować