Czy soja jest zdrowa?

Czy wiesz, że soja jest jednym z najczęściej spożywanych pokarmów na świecie? Soja jest uważana za jeden z tzw. superfoods. Oferuje wiele korzyści i pomaga zwalczać choroby, takie jak cukrzyca i problemy z sercem. Istnieje wiele sposobów na włączenie soi do swojej diety; na przykład dodając ją do sałatki, zupy miso, a nawet robiąc z niej tofu. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o soi, w tym jej korzyści, fakty żywieniowe i zdrowe przepisy z soją jako składnikiem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest soja?

Soja jest rośliną strączkową, która pochodzi ze starożytnych Chin. Te rośliny strączkowe są uprawiane dla ich jadalnych nasion i są świetnym źródłem białka.

Jak wygląda soja?

Soja to małe, zielone fasolki, które mają podobny wygląd do edamame.

Czy soja jest zdrowa?

Soja jest bardzo pożywna: jest bogata w błonnik, białko i niezbędne minerały. Te fasolki są również niskokaloryczne i nie mają tłuszczów nasyconych, co czyni je doskonałym pokarmem dla zdrowego życia. Soja jest szczególnie dobra dla serca i mózgu; pomaga również chronić Cię przed niektórymi nowotworami. Soja zawiera izoflawon zwany genisteiną, który, jak udowodniono, zmniejsza ryzyko chorób serca; pomaga również w obniżeniu ciśnienia krwi i cholesterolu. 

Jakie skutki uboczne może wywołać białko sojowe?

Niektórzy ludzie doświadczają problemów trawiennych, takich jak gazy, wzdęcia i skurcze brzucha podczas spożywania soi. Nadmierne spożycie soi może również powodować problemy z tarczycą u niektórych osób. Jeśli masz alergię na orzeszki ziemne, możesz mieć również alergię na soję. Dzieje się tak dlatego, że białka w tych pokarmach są podobne i Twój organizm może na nie reagować. Porozmawiaj z lekarzem i dietetykiem o najlepszej diecie dla Ciebie, jeśli masz jakiekolwiek alergie lub warunki zdrowotne.

Jak wykorzystać soję w diecie?

Istnieje wiele sposobów na włączenie soi do swojej diety, oto kilka przykładów:

  • Dodaj sos sojowy do stir fry lub sosów sałatkowych, aby uzyskać więcej smaku.
  • Spróbuj edamame jako przekąski: usuń strąki i wrzuć je do ust.
  • Dodaj tofu do sałatki, zupy lub gulaszu.
  • Dodaj mleko sojowe do swojego smoothie: ma mniej białka, ale nadal dobrze smakuje. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować