Czym jest laktowegetarianizm?

Laktowegetarianizm to rodzaj diety wegetariańskiej, w której podstawowym źródłem pożywienia jest mleko i produkty mleczne. Laktowegetarianie jedzą również jajka i prawie zawsze miód. W niektórych przypadkach są ludzie, którzy nazywają siebie laktowegetarianami, ale jednocześnie jedzą ryby, kurczaka lub inne mięso. Osoby te zazwyczaj mają mieszankę praktyk dietetycznych z różnych kategorii lub starają się przestrzegać kilku diet jednocześnie. Czym więc dokładnie jest laktowegetarianizm? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Czym jest laktowegetarianizm?

Termin wegetarianizm powstał już w XIX wieku. Odnosi się do diety, która wyklucza wszystkie mięso, ryby i inne produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. W ostatnich latach uściślono definicję wegetarianizmu poprzez podzielenie go na kilka kategorii, w zależności od spożywanych pokarmów. Laktowegetarianizm odnosi się do diety, w której podstawowe źródło białka stanowią mleko i produkty mleczne – mleko krowie, owcze czy kozie, sery, jogurty, masło czy śmietana. Laktowegetarianie nadal jedzą jajka (m.in. z kur niosek) oraz większość z nich spożywa miód produkowany przez pszczoły. Reszta ich diety bazuje na roślinach: warzywach, owocach, zbożach, roślinach strączkowych i orzechach. Dodatkowo laktowegetarianie unikają wszelkich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (jak np. lanolina czy ryby stosowane jako nawozy).

Co jedzą laktowegetarianie?

Ogólnie rzecz biorąc, dieta laktowegetariańska obejmuje kilka podstawowych grup produktów. Na pierwszym miejscu są produkty mleczne: jogurty owcze, krowie i kozie; sery rozmaitego rodzaju; mleko krowie, owcze, kozie; śmietana i maślanka. Laktowegetarianie jedzą też jajka kurze, kacze czy strusie oraz miód produkowany przez pszczoły. Dieta laktowegetariańska opiera się również na roślinach: warzywach liściastych i korzeniowych, owocach, orzechach, ziarnach zbóż i roślinach strączkowych. Najczęściej unikane produkty to wszelkie mięso i ryby, a także żywność przetworzona z udziałem mięsa. Niektórzy laktowegetarianie rezygnują również z niektórych rodzajów zbóż z powodu zawartości glutenu lub roślin strączkowych z uwagi na zawartość saponin. Jednak podstawą diety laktowegetariańskiej są produkty mleczne, jaja i miód, które uzupełniane są roślinnymi źródłami białka i węglowodanów.

Czego nie jedzą laktowegetarianie?

  • Mięso laktowegetarianie nie jedzą czerwonego mięsa, wieprzowiny ani drobiu.
  • Ryby – niektórzy laktowegetarianie nie jedzą ryb. Jest to szczególnie powszechne w Indiach, gdzie wiele osób jest wegetarianami z powodów religijnych.
  • Jaja – laktowegetarianie nie jedzą jaj.

Jak wygląda typowe menu dla laktowegetarianina?

Codzienna dieta laktowegetariańska skupia się w dużej mierze na produktach mlecznych jak mleko, sery, śmietana oraz na jajach i zbożach. Na śniadanie laktowegetarianin chętnie sięga po mleko lub jogurt owocowy naturalny lub owsiany z dodatkami owoców świeżych lub suszonych. Następnie może zjeść płatki owsiane lub inne zbożowe posypane ulubionym serem. Na lunch najczęściej sięga po dużą sałatkę z dodatkiem sera feta, ricotty lub topionego, sałatkę ziemniaczaną lub kanapkę z chleba żytniego z dodatkiem sera i warzyw. Jako drugie danie wybiera makaron z sosem beszamelowym lub śmietanowym. Na kolację najchętniej zjada makaron z sosem warzywnym lub ziarna z sosem tofu, warzywami i serem. Nierzadko sięga po owsiane placki z dodatkiem serka twarogowego lub bułkę tostową z masłem i dżemem.Dzięki produktom mlecznym oraz jajom i zbożom laktowegetarianin ma zaspokojone podstawowe potrzeby żywieniowe.

Jakie są korzyści z laktowegetarianizmu?

Osoby, które stosują laktowegetarianizm, mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2. Laktowegetarianie mają zazwyczaj niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Mają również niższe ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kolejną korzyścią z laktowegetarianizmu jest utrata wagi. Laktowegetarianie mają zwykle niższe BMI niż wegetarianie, którzy jedzą jajka i produkty mleczne. Dieta składająca się głównie z produktów mlecznych jest bogata w wapń i witaminę D, które są niezbędne dla zdrowych kości. Laktowegetarianie zazwyczaj spożywają mniej tłuszczów nasyconych niż osoby jedzące mięso. Jest to ważne, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych w diecie może uszkadzać naczynia krwionośne i powodować choroby serca. Laktowegetarianie mają również mniejsze ryzyko rozwoju niedoboru żelaza.

Jakie problemy może powodować laktowegetarianizm?

Jednym z głównych problemów laktowegetarianizmu jest niedobór witaminy B12. Witamina B12 znajduje się w produktach zwierzęcych, takich jak ryby, mięso i jaja. Laktowegetarianie otrzymują witaminę B12 z produktów mlecznych, ale wielu nie otrzymuje jej wystarczająco dużo. Weganie są bardzo prawdopodobne, aby rozwinąć niedobór witaminy B12. Może to prowadzić do utraty wagi, zmęczenia i osłabienia. Niedobór witaminy B12 może również prowadzić do anemii. Innym potencjalnym problemem związanym z laktowegetarianizmem jest niedobór wapnia. Wapń jest niezbędny dla zdrowych kości. Jednak badania pokazują, że laktowegetarianie nie mają niższego spożycia wapnia niż ludzie, którzy jedzą jajka i produkty mleczne. Laktowegetarianie mają również większe ryzyko niedoboru żelaza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować